Start Aktualności Relacja z VIII Zlotu Gwiaździstego do Kutna „Szlakami Walk nad Bzurą”

Relacja z VIII Zlotu Gwiaździstego do Kutna „Szlakami Walk nad Bzurą”

Email Drukuj

trasa dłuższaW sobotę 26 września odbył się VIII Zlot Gwiaździsty do Kutna „Szlakami Walk nad Bzurą”. Organizatorzy, czyli PTTK Oddział w Kutnie oraz Bike Club Kutno zaplanowali rajd rowerowy którego celem było odwiedzenie miejsc pamięci związanych z kampanią wrześniową w miejscowościach: Orłów, Bielawy i Walewice. W miejscowościach tych znajdują się cmentarze z kwaterami żołnierskimi, przed którymi rowerzyści zapalili znicze i chwilą ciszy oddali hołd poległym.

 

Rajd rozpoczął się o godzinie 10 na pl. Piłsudskiego w Kutnie. Kilkunastoosobowa grupa, w której znaleźli się również goście z klubu w Przedczu, niemal bez wysiłku (wiatr w plecy) pokonała dystans do Orłowa. Na miejscowym cmentarzu oraz przed pomnikiem obok gotyckiego kościoła zapalono kilka zniczy, a przewodnik terenowy Bogumił Gołaszewski przybliżył wydarzenia, które miały tutaj miejsce w 1939 roku. Po chwili odpoczynku, wykonaniu zdjęć i obejrzeniu kościoła wycieczka ruszyła dalej w kierunku Bielaw. Po drodze na chwilę zatrzymano się przed dworkiem w Borowie, w którym urodził się znany polski polityk narodowej demokracji, ekonomista i historyk, minister skarbu oraz dwukrotny premier II RP, autor reformy walutowej.

Pogoda była co najmniej niepewna, dlatego bez zbędnej zwłoki turyści podążyli w dalszą drogę. Na cmentarzu w Bielawach, podobnie jak na Orłowskiej nekropolii uczczono pamięć poległych. Między mogiłami odnaleziono tablicę poświęconą patronowi tegorocznej edycji rajdu, czyli ppłk Tadeuszowi Mikke.

Tadeusz Mikke urodził się 21 czerwca 1896 w Warszawie, w rodzinie Karola i Kazimiery z Krauzów. Po ukończeniu w 1915 r. szkoły średniej w tymże roku został powołany do służby w armii rosyjskiej. W 1916 r. ukończył Oficerską Szkołę Kawalerii w Twerze i w stopniu podporucznika kawalerii (korneta) otrzymał przydział jako dowódca plutonu do ochotniczego Dywizjonu Ułanów Polskich w składzie Brygady Strzelców Polskich. Był jednym z organizatorów utworzenia 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Awansowany na stopień rotmistrza, walczył z Ukraińcami. W 1919 r. ukończył Oficerską Szkołę Kawalerii w Warszawie, a potem Aplikacyjną Szkołę Kawalerii w Saumur we Francji. Podczas wojny obronnej 1939 r. dowodził pułkiem m.in. w bitwie nad Bzurą. Poległ 12 września pod Ziewanicami koło Bielaw. Pośmiertnie został mianowany pułkownikiem. Został pochowany na cmentarzu w Bielawach. Stryj prawicowego polityka Janusza Korwin-Mikkego. (źródło: Wikipedia)

Z Bielaw rowerzyści udali się do Walewic, gdzie znajduje się cmentarz wraz z pomnikiem upamiętniającym ciężkie walki o wieś, folwark, dwór i pałac które w nocy z 9 na 10 września 1939 stoczyła Wielkopolska Brygada Kawalerii. Znicze, chwila ciszy i pamiątkowe zdjęcia. Turyści przejechali przed pobliski pałac Walewskich, gdzie zorganizowano dłuższy odpoczynek. Był czas na kawę, można było kupić coś ciepłego do zjedzenia, zwiedzić teren pałacowy i porobić zdjęcia. Atmosfera wśród rajdowiczów była wyśmienita. Wymieniano się doświadczeniami, nawiązywano nowe znajomości, potwierdzano przejazd w książeczkach turystycznych, flesze aparatów fotograficznych błyskały jak na gali oskarowej uwieczniając wszystkich razem jak i każdego z osobna...

Do pokonania zostało około 30km, jednak wiatr przestał sprzyjać rowerzystom, a wręcz utrudniał jazdę. W Sobocie grupa zwiedziła „zameczek” Zawiszów, park, gorzelnię i miejscowy gotycki kościół. Większość wycieczki po raz pierwszy miała okazję wejść do środka świątyni i byli zdumieni bogactwem fresków i ornamentów. Droga pod wiatr była ciężka, tempo spadło do około 16km/h, ale przed godziną 16. grupa była z powrotem w Kutnie.

Zdjęcia z rajdu

 

7.jpg

Ogłoszenie

Polecamy