Start Aktualności Relacja z VIII Zlotu Gwiaździstego do Kutna „Szlakami Walk nad Bzurą”

Relacja z VIII Zlotu Gwiaździstego do Kutna „Szlakami Walk nad Bzurą”

trasa dłuższaW sobotę 26 września odbył się VIII Zlot Gwiaździsty do Kutna „Szlakami Walk nad Bzurą”. Organizatorzy, czyli PTTK Oddział w Kutnie oraz Bike Club Kutno zaplanowali rajd rowerowy którego celem było odwiedzenie miejsc pamięci związanych z kampanią wrześniową w miejscowościach: Orłów, Bielawy i Walewice. W miejscowościach tych znajdują się cmentarze z kwaterami żołnierskimi, przed którymi rowerzyści zapalili znicze i chwilą ciszy oddali hołd poległym.

Rajd rozpoczął się o godzinie 10 na pl. Piłsudskiego w Kutnie. Kilkunastoosobowa grupa, w której znaleźli się również goście z klubu w Przedczu, niemal bez wysiłku (wiatr w plecy) pokonała dystans do Orłowa. Na miejscowym cmentarzu oraz przed pomnikiem obok gotyckiego kościoła zapalono kilka zniczy, a przewodnik terenowy Bogumił Gołaszewski przybliżył wydarzenia, które miały tutaj miejsce w 1939 roku. Po chwili odpoczynku, wykonaniu zdjęć i obejrzeniu kościoła wycieczka ruszyła dalej w kierunku Bielaw. Po drodze na chwilę zatrzymano się przed dworkiem w Borowie, w którym urodził się znany polski polityk narodowej demokracji, ekonomista i historyk, minister skarbu oraz dwukrotny premier II RP, autor reformy walutowej.

Pogoda była co najmniej niepewna, dlatego bez zbędnej zwłoki turyści podążyli w dalszą drogę. Na cmentarzu w Bielawach, podobnie jak na Orłowskiej nekropolii uczczono pamięć poległych. Między mogiłami odnaleziono tablicę poświęconą patronowi tegorocznej edycji rajdu, czyli ppłk Tadeuszowi Mikke.

Tadeusz Mikke urodził się 21 czerwca 1896 w Warszawie, w rodzinie Karola i Kazimiery z Krauzów. Po ukończeniu w 1915 r. szkoły średniej w tymże roku został powołany do służby w armii rosyjskiej. W 1916 r. ukończył Oficerską Szkołę Kawalerii w Twerze i w stopniu podporucznika kawalerii (korneta) otrzymał przydział jako dowódca plutonu do ochotniczego Dywizjonu Ułanów Polskich w składzie Brygady Strzelców Polskich. Był jednym z organizatorów utworzenia 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Awansowany na stopień rotmistrza, walczył z Ukraińcami. W 1919 r. ukończył Oficerską Szkołę Kawalerii w Warszawie, a potem Aplikacyjną Szkołę Kawalerii w Saumur we Francji. Podczas wojny obronnej 1939 r. dowodził pułkiem m.in. w bitwie nad Bzurą. Poległ 12 września pod Ziewanicami koło Bielaw. Pośmiertnie został mianowany pułkownikiem. Został pochowany na cmentarzu w Bielawach. Stryj prawicowego polityka Janusza Korwin-Mikkego. (źródło: Wikipedia)

Z Bielaw rowerzyści udali się do Walewic, gdzie znajduje się cmentarz wraz z pomnikiem upamiętniającym ciężkie walki o wieś, folwark, dwór i pałac które w nocy z 9 na 10 września 1939 stoczyła Wielkopolska Brygada Kawalerii. Znicze, chwila ciszy i pamiątkowe zdjęcia. Turyści przejechali przed pobliski pałac Walewskich, gdzie zorganizowano dłuższy odpoczynek. Był czas na kawę, można było kupić coś ciepłego do zjedzenia, zwiedzić teren pałacowy i porobić zdjęcia. Atmosfera wśród rajdowiczów była wyśmienita. Wymieniano się doświadczeniami, nawiązywano nowe znajomości, potwierdzano przejazd w książeczkach turystycznych, flesze aparatów fotograficznych błyskały jak na gali oskarowej uwieczniając wszystkich razem jak i każdego z osobna...

Do pokonania zostało około 30km, jednak wiatr przestał sprzyjać rowerzystom, a wręcz utrudniał jazdę. W Sobocie grupa zwiedziła „zameczek” Zawiszów, park, gorzelnię i miejscowy gotycki kościół. Większość wycieczki po raz pierwszy miała okazję wejść do środka świątyni i byli zdumieni bogactwem fresków i ornamentów. Droga pod wiatr była ciężka, tempo spadło do około 16km/h, ale przed godziną 16. grupa była z powrotem w Kutnie.

Zdjęcia z rajdu