Start Aktualności 105 lat istnienia Oddziału PTK-PTTK w Kutnie - 1911- 2016

105 lat istnienia Oddziału PTK-PTTK w Kutnie - 1911- 2016

15 stycznia 2016 roku rozpoczęto obchody jubileuszu  uroczystym spotkaniem członków Oddziału PTTK w Kutnie, na którym Zygmunt Szadkowski - prezes Oddziału PTTK w Kutnie, wręczył odznaczenia zasłużonym członkom PTTK w Kutnie.
Odznaczenia otrzymali: Zdzisław Wojciechowski - Złota Honorowa Odznaka PTTK,
Beata Krukowska i Tomasz Wieczorkowski - Brązowa Honorowa Odznaka PTTK;
Małgorzata Gołaszewska, Małgorzata Sieradzon, Alicja Wojciechowska, Juliusz Sieradzon, Zygmunt Szadkowski - Złota Odznaka " Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży";
Marianna Kurzątkowska, Beata Kusiak, Ewelina Kołomłocka, Kornel Kołomłocki, Andrzej Żurawicz  - Dyplom Zarządu Głównego PTTK;
Magdalena Górska, Adrianna Krukowska, Kamil Krukowski, Dariusz Kurzątkowski -  Dyplom Oddziału PTTK.

Dziewięcioletniemu Witkowi Borowskiemu  uroczyście wręczono Odznakę Tropiciela Przyrody w stopniu brązowym, srebrnym i złotym oraz Odznakę Siedmiomilowe Buty w stopniu srebrnym i złotym.
W roku jubileuszowym wydano, przy wsparciu finansowym Powiatu Kutnowskiego, publikację pt." Wierszem pisane wędrówki turystyczne po powiecie kutnowskim" napisaną przez Krystynę Dolat i Jana Jerzego Jóźwiaka, która zdobyła II nagrodę w X edycji ogólnopolskiego konkursu ZG PTTK ph. "Z historii i tradycji turystyki i krajoznawstwa w Polsce". To wydawnictwo, prezentacja nagrodzonej pracy w internecie przez Starostwo Powiatowe w swojej  "Galerii", na stronie internetowej Urzędu Miasta Kutna, Kutnowskiego Centrum Informacji, artykuły w gazecie lokalnej "Powiatowego Życia Kutna", wzbogaciło jubileusz 105-lecia Oddziału PTTK, który obchodzimy w roku 2016. 24 września 2016 roku członkowie Oddziału PTTK w Kutnie zorganizowali już IX z kolei Gwiaździsty Zlot do Kutna "Szlakami walk nad Bzurą", przy wsparciu finansowym prezydenta Miasta Kutna. Celem rajdu było odwiedzanie miejsc pamięci związanych z kampanią wrześniową 1939 roku. W miejscowościach powiatu kutnowskiego, w których znajdują się cmentarze z kwaterami żołnierskimi, uczestnicy rajdu zapalali znicze i chwilą ciszy oddawali hołd poległym. Uczestnicy rajdu otrzymali plakietki z wizerunkiem ppłka Stanisława Kurcza - dowódcy 37 pułku piechoty w okresie marzec-wrzesień 1939 roku. W zorganizowaniu Zlotu brali udział: Zygmunt Szadkowski, Bogumił Gołaszewski, Małgorzata Gołaszewska , Ewelina Kołomłocka, Tomasz Wieczorkowski, Andrzej Żurawicz. Pomoc przedmedyczną zabezpieczyli harcerze ZHP Kutno.
1 października 2016 roku odbył sie rajd rowerowy zorganizowany przez Bogumiła Gołaszewskiego i Tomasza Wieczorkowskiego - członków Oddziału PTTK w Kutnie.Trasa przygotowana przez Tomasza Wieczorkowskiego biegła przez Kutno - Szczyt - Dobrzelin - Oporów. W Oporowie uczestnicy zwiedzili zamek, kościół, cmentarz z przewodnikiem Bogumiłem Gołaszewskim.
Gośćmi rajdu był Klub "Zamkowych Cyklistów" z Przedcza, który wspólnie uczestniczył w grillowaniu kiełbasek nad oporowskim stawem. Przeprowadzono konkurs na temat walk nad Bzurą i najlepszych nagrodzono upominkami. Następnie trasą przez Stanisławów, Muchnice, Sójki, las Raciborowski cykliści dotarli do Kutna, do Parku Wiosny Ludów, gdzie nastąpiło podsumowanie i zakończenie rajdu rowerowego. Przejechano 50 km.
Obchody Jubileuszu zakończyły się bardzo miłym akcentem ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego z Departamentu Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki. W październiku 2016 roku nadszedł na adres Zygmunta Szadkowskiego - prezesa Oddziału PTTK w Kutnie list gratulacyjny od Marszałka Województwa Łódzkiego p. Witolda Stępnia:

"W związku z 65. rocznicą powstania Oddziału PTTK w Kutnie składam na ręce Pana Prezesa serdeczne gratulacje dla wszystkich osób zaangażowanych w promowanie walorów Ziemi Kutnowskiej. Kutnowski oddzial Towarzystwa wspiera lokalną turystykę i promuje walory regionu nie tylko od 65 lat, ale od 105! Już w 1911 roku powstało w Kutnie Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, które dało początek dzisiejszej organizacji, słynącej z przewodników, świetnie znających przepiękny, bogaty w pomniki dziedzictwa narodowego teren. Piękne jest również to, że w niepowtarzalny sposób potraficie utrwalać to w publikacjach oraz przekazywać zchwyt swoją Małą Ojczyzną podczas licznych imprez dla dzieci, mlodzieży i dorosłych. Władzom i członkom kutnowskiego PTTK życzę w związku z Jubileuszem niezmiennego zapału do przekazywania pasji turystycznej następnym pokoleniom oraz udanego "wędrowania przez życie".

Opracowanie: Krystyna Dolat